Moutai (veya Maotai) Çin’in “ulusal içkisi” olarak bilinir. Ülkenin en ünlü baijiu (Çin likörleri) damıtım tesisi olan Kweichow Moutai Co, Ltd’de, kırmızı sorgum adı verilen bir tahıldan üretilir. Moutai, Çin’deki tüm ulusal ziyafetlerde servis edilir ve genellikle diplomatik bir hediye olarak sunulur.

Dijitalleşme, yeni bir üretim şekli haline geliyor ve dijital dönüşüm, tüm endüstrilerin kaliteli gelişiminde bir trend haline geliyor. Kweichow Moutai Group için akıllı gelişimin geleceğini tasarlamak için dijitalleşmeden yararlanmak en önemli gündem maddelerinden biri.

Bilişimleşmenin Oluşumuna Hazırlık

Tıpkı Moutai üretiminin rafinaj hazırlıklarından geçmesi gerektiği gibi, Moutai Groups’un hazırlanması da devam eden bir süreçtir.

Moutai Group geleneksel bir üretim şirketi olmasına rağmen, geliştirme fırsatlarını belirlerken duyarlıdır. 2017 yılında dijital bir dönüşüme girdi ve günümüzde “Akıllı Moutai” üretimini teşvik etmeye çalışıyor. Sistemlerin düzenli olarak güncellenmesi, beraberinde Moutai Group’un BT altyapısına da zorluklar getiriyor:

  • Mevcut sunucu ve depolama kaynakları artık büyük ölçekli işletme sistemlerini taşımak için yeterli değil, acilen verimli ve güvenilir bir BT altyapısı kaynak havuzuna ihtiyaç var.
  • Sürekli yeni işletmelerin piyasaya girmesiyle, geliştirme ve test vazgeçilmez hale gelmiştir. Geliştirme ve test ortamının üretim ortamıyla tutarlı olması gerekir, ancak bunlar birbirinden bağımsız kalır.
  • Ağ güvenliği, sistematik planlama ve yönetimden yoksundur. Kurum içi ve dışı manzara sürekli değiştiği için görünür, tüm katmanları birbirine bağlayabilen ve kapsayabilen kapsamlı bir güvenlik koruma sistemi oluşturmak gerekir.

 

Bir Hiper Bütünleşik Sunucu Kaynak Havuzu ve Ağ Güvenlik Sistemi Oluştur
“Akıllı Moutai”nin Gerçekleşmesini Hızlandır

Kweichow Moutai, tamamen yeni uygulama sistemlerinin “Smart Moutai” etrafında hızlı bir şekilde kullanılmaya başlanmasını hızlandırmak için çeşitli teknik çözümleri gözden geçirdi ve mevcut veri odasında HCI’ya dayalı bir sunucu kaynak havuzu oluşturmayı seçti. Maliyet etkinliği, bu çözümün sunduğu en büyük avantajdır. Yüksek IO ve yüksek verim ile dağıtılmış mimarisi, mevcut işletme sisteminin sorunsuz çalışmasını sağlar. Aynı zamanda, gelecekteki yazılım testleri ve geliştirmeleri için yeterli desteği sağlamak üzere özel bir kaynak havuzu da ayırır.

Sangfor HCI, Yazılım Tanımlı Veri Merkezini Sunar

Basitleştirilmiş iki katmanlı ağ yapısı oluşturan 50’den fazla temel işletme sisteminin (finansal sistem, OA sistemi, hammadde platformu ve bütçe sistemi gibi) tümü verimli bir şekilde çalışır. Aynı zamanda, HCI kaynak havuzunun yatay ölçeklenebilirliği, hızlı iş geliştirme için güvenilir bir altyapı sağlar ve test ortamının istek üzerine kullanımını gerçekleştirir.

 

Çözümün kullanılmaya başlamasından sonra, Moutai veri merkezi artık güvenlik görünürlüğü, sürekli algılama ve koordineli savunma özelliklerine sahip oldu. İş sürekliliğini sağlarken, ağ sorunlarını gidermenin zorluğunu ve güvenlik operasyon ve bakımı iş yükünü büyük ölçüde azaltır ve “iş odaklı güvenlik” için temel işletmelerin korunmasına odaklanır.

Akıllı Bir Gelecek İçin Sağlam Bir Bilgilendirme Temeli

Uygulama, HCI sunucu kaynak havuzu ve ağ güvenlik sistemi inşaat planını kullanarak Moutai’nin BT yapısı düzeyinde üç büyük atılım gerçekleştirdiğini ispatladı.

  • Enerji Tüketimini Azaltan Verimli Çalışma

Moutai HCI kaynak havuzunun tamamlanmasından sonra, donanım 20’den fazla fiziksel X86 sunucusu ve anahtarından oluşmuştur. Üzerinde 500’e yakın sanal sunucu çalışıyor ve aynı anda 200’den fazla üçüncü taraf sanal sunucusunu yönetebiliyor. 170 adede kadar fiziksel sunucu + paylaşılan depolama aygıtından oluşan geleneksel BT mimarisinin yerini tamamen aldı.  Sadece sunucu odası alanı ve enerji tüketimi dahi %85 oranında azaldı.

  • Sınırsız Genişletme ve Azalan Maliyet

Dağıtılmış sanal depolama mimarisi kullanımı, geleneksel veri merkezi paylaşımlı depolamanın yapı modelini parçalara ayırır. Sınırsız yatay genişleme imkanı bulunur ve maliyetler, geleneksel paylaşımlı depolama çözümlerinden en az %20 daha düşüktür. Ayrıca, SSD+HDD hibrit sıcak ve soğuk katmanlı depolama modu ile HCI kaynak havuzunun IOPS’si 2 milyon üzerine ulaşabilir ve verim performansı, geleneksel mimari performansının 5 katı olan 20 GB/S seviyesinin üzerine çıkabilir. Moutai Group’un finans, OA ve genel bütçe gibi büyük ölçekli uygulama sistemlerinin erişim verimliliği etkin bir şekilde iyileştirildi, aynı zamanda kullanıcı deneyimi de iyileştirildi.

  • Operasyon ve Bakımı Basitleştirmek için Stratejik Bağlantı

Ağ güvenliği yapısı, şirket ağı içindeki çeşitli güvenlik alanları arasında güvenliği koruma stratejilerinin, güvenlik ekipmanlarının ayrı ayrı korunması sorunlarını çözen merkezi bilgi paylaşımı ve stratejik bağlantı sunar. Tamamen web tabanlı olan bulut yönetim platformu, Operasyon ve Bakım, “Ne Çizersen Onu Alırsın” iş mantığını ve entegre uygulama performansı izleme modülü ile işletme operasyonlarının gerçek zamanlı izlenmesini basit hale getirdi. Operasyon ve Bakım personeli sayısı iki kişi, işe başlama süresi bir haftadan bir güne ve Geliştirme/Test ortamı inşa süresi bir günden 30 dakikaya düşürüldü.

Bu sırada, manuel Operasyon ve Bakımın iş yükü ve karmaşıklığı da büyük ölçüde azaltıldı, Operasyon ve Bakım süresi %40 oranında kısaltılarak şirketin dijital dönüşümü için güvenlik ve istikrar sağlandı.

Sangfor HCI sunucu kaynak havuzu ve ağ güvenliği korumasının etkin çalışması, Moutai Group’un dijital dönüşümüne sürekli olarak yardımcı oluyor. Moutai Group, Sangfor’a ek olarak, Alibaba, Huawei ve JD.com gibi farklı teknoloji şirketleriyle derin bir işbirliği yaparak grubun “eksiksiz sektör zinciri” dijital platformunun temellerini de attı ve Moutai Cloud ve Moutai Data Lake de dahil olmak üzere iki temel platform ve Smart Moutai Uygulama Merkezi, Hammadde Platformu ve ayrıca Kalite ve Gıda Güvenliği Kontrol Platformu dahil olmak üzere üretim, satış, yönetim, izlenebilirlik ve diğer hususları kapsayan üç uygulama platformu oluşturdu.

Kurumsal düzeyde güvenlik, bulut bilişim ve altyapıya odaklanan bir ürün ve hizmet sağlayıcısı olarak Sangfor, gelecekte “BT’yi Daha Basit, Daha Güvenli ve Daha Değerli Hale Getirme” misyonunu sürdürmeye ve üretim sanayisinin bilişimleştirilmesine aktif olarak katılmaya ve teşvik etmeye devam edecektir. Güvenli bir ağ ortamının kurulmasıyla Sangfor, bulut bilişim, 5G, yapay zeka ve diğer dijital bilgi teknolojilerinin İmalat Sektöründe üretim, yönetim ve satışla derinlemesine entegrasyonunu kolaylaştıracak ve Moutai Group gibi daha fazla şirket için güvenli ve istikrarlı bir dijitalleşme süreci inşa edecektir.