Modern çağ, paylaştıklarımızla gelişmeye devam ediyor. İnternet ve sınır ötesi bağlantı kuruyoruz ve verilere her yerden kolayca erişilebilen küresel bir alan oluşturuyoruz.

Anları, belgeleri ve hatta komik anıları yakalayıp paylaşmak bizi birbirimize yaklaştırıyor. Kişisel bulut da, verilere güvenli, güvenilir ve verimli erişim sağlamanın en iyi yolu.

Kişisel Bulut Nedir?

Gartner, kişisel bulutu “bireyin herhangi bir cihazdan sorunsuz bir şekilde erişilebilen dijital içerik, hizmet ve uygulama koleksiyonu” olarak tanımlıyor. İçeriği depolamak, senkronize etmek, yayınlamak ve paylaşmak için kişisel bulut kullanılabilir.

Kişisel bulutlar, kişisel bir ortamda arkadaşlarınız ve aileniz arasında dosya paylaşmanıza ve saklamanıza olanak tanır. Bu kavram özel bulut(private cloud) kurulumuna benzer görünse de, kişisel bir bulut daha çok ortalama tüketiciyi hedefler.

Kişisel Bulut Türleri

Kişisel bulutlar farklı türlerde sıralanabilir. Daha fazla ayrıntıya Wikipedia’daki Personal Cloud makalesinden ulaşılabilir.

Yönetilen Bulut(Managed Cloud), Kişisel Bulut Örneği Midir?

Managed Cloud, kişisel bulutla aynı şey değildir. Kişisel bulut daha çok özel verilerin toplanmasına, depolanmasına ve paylaşılmasına odaklanırken, managed cloud daha çok şirket verilerine odaklanır.

Managed Cloud altyapısı, hem şirket içi hem de bulut tabanlı sunucu teknolojisinin birleşimidir. Genel Bulutun(Public Cloud) rahatlığı ve esnekliği ile özel bulutun(private cloud) güvenlik, kontrol ve profesyonel hizmetinin birleştiği küresel olarak dağıtılmış bir veri merkezi sağlar.

Sangfor’un Managed Cloud Hizmetleri, hem IaaS (Infrastructure as a Service) hem de PaaS (Platform as a Service)  sunar. Kendi geliştirdiği bilgi işlem ve siber güvenliğe dayanan Sangfor’un MCS platformu, işletmeler için dijital dönüşümü kolaylaştırıyor.

Kişisel bulut adından da anlaşıldığı gibi kişisel olarak kontrol edilirken, Managed Cloud, maksimum verimlilik ve güvenlik sağlamak için uzmanlardan oluşan bir ekip ve BT uzmanları tarafından korunur.

Sangfor'un Kişisel Bulut Çözümü Var Mı?

Sangfor, her müşterinin ihtiyaçlarını karşılamak için gelişmiş altyapı ve teknolojiyi kullanmaktan gurur duyuyor. Sangfor aStor kişisel bulutu, kurumsal düzeyde bir depolama çözümüdür.

Yazılım tanımlı teknoloji kullanarak esnek genişleme ve talep üzerine tahsisat yapılırken, platform tamamen simetrik bir dağıtılmış mimariden oluşuyor. aStor, yüksek performanslı depolama kaynakları, uygun fiyatlı büyük kapasiteli depolama kaynakları gibi çözümler sağlar.

aStor bulut depolama platformu ayrıca üçüncü taraf bulut yönetimini desteklerken blok, dosya ve nesne depolama için birleşik yönetim sunar. Böylece, birleşik, tek bir noktadan  bulut çözümü sağlar.

Sangfor’un aStor platformu hakkında daha fazla bilgi için broşürü buradan indirebilirsiniz. Ayrıca, Sangfor’un seçkin siber güvenlik ve bulut bilgi işlem çözümlerinden daha fazlası için www.sangfor.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.